تاریخچه

معرفی مؤسسه خودباوران کوثر

مؤسسه خودباوران کوثر در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۷۸ با تأکید برتوسعه فرهنگی و اجتماعی و ارتقاء شاخص های فرهنگی روستای اوزینه (کوی اوزینه فعلی) توسط ۱۵نفر از دانشگاهیان و فرهنگیان اوزینه شکل گرفت. ۲سال بعد در تاریخ ۲۶/۱/۱۳۸۱نیز رسماً از سازمان ملی جوانان مجوز فعالیت دریافت نمود و در ادامه در سال ۱۳۸۳با اخذ مجوز از وزارت کشور، در اداره ثبت شرکتها، به ثبت رسید.

در طی ۱۴سال فعالیت، این تشکل ۳۱۲۴برنامه علمی، فرهنگی، هنری ، ورزشی، مذهبی و … در قالبهای مختلف از جمله: سمینار، همایش، اردو، مسابقه، کارگاه، کلاسهای آموزشی و … برگزار نموده است. که همین تعدد و تنوع برنامه ها باعث جذب تعداد زیادی از جوانان به موسسه گردید، بطوریکه هم اکنون دارای ۳۲۴۵ عضو می باشد.

با توسعه شهر گرگان ،کم کم فاصله مکانی گرگان تا اوزینه پرشد و از سال ۱۳۸۲ روستای اوزینه، محله ای از شهرگرگان محسوب گردید. بدلیل واقع شدن اوزینه در حاشیه شهر و بروز مسائل و مشکلات خاص حاشیه نشینی و مهاجرپذیری متأسفانه آسیبهای اجتماعی ازجمله: پایین بودن آمار قبولی دردانشگاهها، بالارفتن آمار مبتلایان به اعتیاد به موادمخدر، خودکشی و طلاق، تعداد بالای افراد بیکار و فاقد مهارت بیش از پیش جوانان وخانواده ها را مورد تهدیدقرار داد. اما با وجود تنوع قومیتی و حتی مذهبی که بسیج عمومی را برای حل مشکلات سخت می کرد این موسسه توانست با ابتکار عمل و تلاش مضاعف، جوانان و خانواده ها را نسبت به موضوعات فوق و لزوم کار وتلاش، حساس کرده و سرمایه اجتماعی خوبی بوجود بیاورد. تا جایی که امروز فعالیتهای موسسه خودباوران کوثر موجب شناسایی و تربیت نخبگان و استعدادهای درخشان بی شمار و تزریق روحیه امید، خودباوری و کار و تلاش در بین اهالی این محله شده است و امروز اوزینه خود را محله نمونه کشور می داند.

از مجموع ۳۲۴۵ نفر عضو موسسه، ۳۱ نفر عضو هیئت علمی دانشگاهها، ۱۷۴۰ نفر دارای تحصیلات دانشگاهی، ۸۲۸ نفر دبیرستانی و ۶۴۶ نفر در مقاطع ابتدایی و راهنمایی می باشند.

با توجه به اهداف اولیه تشکل که رشد و توسعه محله اوزینه بود تمامی برنامه ها به شکل محله محور طراحی و اجرا می شد اما از سال ۱۳۸۶، مدیران موسسه احساس کردند که می توانند خدمات خود را در سطح وسیعتری به عموم مردم استان ارائه دهند. لذا با حفظ رویکرد محله محور خود در سطح پایین تر، دامنه فعالیت خود را با بازبینی اهداف و چشم انداز خود به بیرون از محله اوزینه گسترش داده و در حال حاضر در سطح استان گلستان فعالیت می نماید. قابل توجه آنکه تاکنون ۸۴۲ نفر از دیگر محلات و شهرهای استان به عضویت موسسه درآمده اند.

ازسال۱۳۸۷ موسسه وارد مقوله کارآفرینی، اشتغالزایی، مهارت آموزی و کاریابی شد و ازدستگاههای ذی ربط مجوزهای لازم را دریافت نمود و علاوه بر ایجاد زمینه آموزش برای هزاران نفر و بکارگماری بیش از ۲۵۰۰نفر در مراکز کار، خود نیز به عنوان یک سازمان کارآفرین، زمینه اشتغال ۱۳۶نفر را در موسسه فراهم نمود که از این لحاظ قابل توجه می باشد.

امتیاز کاربر: 4.85 ( 2 نتایج)
دکمه بازگشت به بالا